Długotrwała praca w pozycji siedzącej - jak wpływa na ciało
24.08.2022
Aktualności, Ergonomia pracy, Medycyna pracy,
Powszechnie przyjmuje się, że praca biurowa nie należy do obciążających dla organizmu. Udowodniono jednak, że długotrwałe siedzenie nie jest czynnością naturalną dla człowieka, o czym pisaliśmy już w artykule "Czy siedzenie skraca życie?". Jak siedzący…
Orzeczenie o braku zdolności do pracy na stanowisku - co to oznacza w przypadku badań wstępnych, a co w przypadku okresowych?
02.12.2020
Dla specjalistów, Medycyna pracy, Obowiązki BHP pracodawcy,
Zdolność do pracy to element konieczny, aby pracownik mógł zostać dopuszczony do pracy na danym stanowisku. Zdolność potwierdza lekarz medycyny pracy, wydając stosowne orzeczenie. Co w przypadku, kiedy profilaktyczne badania lekarskie wykażą, że pracownik nie…
Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy
23.03.2020
Medycyna pracy, Pierwsza pomoc, Ryzyko zawodowe,
Za wypadek przy pracy uznawane jest każde zdarzenie przypadkowe i losowe, które nastąpiło w sposób nagły oraz było wywołane przyczyną zewnętrzną. Konsekwencją takiego zdarzenia jest uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć pracownika. Co ważne aby…
Praca w handlu – jakie niesie ze sobą zagrożenia?
20.03.2019
Ergonomia pracy, Medycyna pracy,
Praca sprzedawcy nie kojarzy się raczej z pracą łatwą i przyjemną – to wiele godzin spędzonych przy kasie, wykładanie towaru, styczność ze zdenerwowanymi klientami. Zawód ten wymaga od pracownika dużo cierpliwości. Jakie zagrożenia towarzyszą pracy…
Służba BHP i ich obowiązki w zakładzie pracy
20.03.2019
BHP, Medycyna pracy,
Warto podkreślić, że praca w służbie BHP to bardzo duża odpowiedzialność. Bardzo często pracodawcy wymagają od nich realizowania zadań, które nie mieszczą się w zakresie ich obowiązków. Zaznaczmy, że pracownik służby BHP ma ściśle określone…
Wstępne oraz okresowe badania lekarskie. Czemu są takie ważne?
19.03.2019
Medycyna pracy, Obowiązki BHP pracodawcy,
Osoba, która została zatrudniona na umowę o pracę, powinna przejść najpierw wstępne, a później okresowe badania lekarskie. Ta czynność jest bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim liczy się ochrona zdrowia oraz życia samego pracownika…
Choroby zawodowe – jak je rozpoznać?
08.01.2019
Medycyna pracy,
Choroba zawodowa to schorzenie wywołane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, które występują w zakładzie pracy lub są związane ze sposobem jej wykonywania. Może się ona rozwijać w wyniku stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, regularnego…
Apteczki zakładowa według Kodeksu Pracy
14.02.2017
Medycyna pracy, Obowiązki BHP pracodawcy,
Każdy zakład pracy powinien być wyposażony w sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy oraz w środki do udzielenie pomocy. Dodatkowo na terenie zakładu powinna znajdować się osoba lub osoby wyznaczone i przeszkolone w zakresie udzielanie przedlekarskiej…
Konieczność badań psychologicznych - psychotechnicznych kierowców użytkujących samochód służbowy.
19.11.2012
BHP, Medycyna pracy,
Kilka dni temu klient przesłał do nas zapytanie, czy jako pracodawca ma obowiązek kierowania pracowników użytkujących samochód służbowy na badania psychologiczne dla kierowców. Zakres badań lekarskich pracowników kierujących pojazdami służbowymi reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia…
Przykładowe zarządzenie w sprawie badań profilaktycznych
16.02.2011
Ergonomia pracy, Medycyna pracy,
Przykładowe zarządzenie w sprawie badań profilaktycznych dla osób zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych oraz zasad wypłacania świadczeń rzeczowych. Na podstawie Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w…