• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
1. Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.
2. Podczas szkoleń rozszerzamy tematykę szkolenia o informacje dotyczące pracy zdalnej i nowelizacji Kodeksu pracy.

Długotrwała praca w pozycji siedzącej - jak wpływa na ciało

24.08.2022

praca w pozycji siedzącej

Powszechnie przyjmuje się, że praca biurowa nie należy do obciążających dla organizmu. Udowodniono jednak, że długotrwałe siedzenie nie jest czynnością naturalną dla człowieka, o czym pisaliśmy już w artykule "Czy siedzenie skraca życie?". Jak siedzący tryb życia wpływa na nasz organizm?

Krążenie krwi

Przede wszystkim siedząc, tamujemy sobie krążenie. Dlatego tak ważne jest, aby pod kolanami utrzymać kąt prosty lub rozwarty. Co więcej, przepływ krwi jeszcze bardziej tamuje na przykład zakładanie nogi na nogę. W trakcie siedzenia spada też aktywność serca. Zmniejszony dopływ krwi przyczynia się również do odczuwania zmęczenia. Osoby wykonujące pracę umysłową często są po niej wyczerpane podobnie, jak pracownicy na stanowiskach robotniczych. Prowadzi to również do cierpnięcia nóg czy uczucia, jakby cały przez cały czas były spuchnięte.

Bóle kręgosłupa

Pozycja siedząca negatywnie wpływa na układ kostno-stawowy. Na początku organizm daje o sobie znać poprzez ból, jeśli natomiast przez dłuższy okres czasu nic z tym nie zrobisz, może dojść do zmian takich jak zapalenie stawów. Wygodna pozycja to taka, kiedy stopy mamy swobodnie położone na podłożu, łokcie znajdują się na podłokietnikach na wysokości blatu, a wysokość siedziska jest tak ustawiona, aby wzrok, jeśli się wyprostujemy, padał na górną krawędź ekranu.

Dlatego tak ważna jest prawidłowa postawa i zwrócenie szczególnej uwagi na ergonomię. Nie wiesz, jak poprawnie ustawić swoje stanowisko pracy siedzącej? Zapoznaj się z naszym szkoleniem "Kurs ergonomia pracy biurowej".

"Plecy okrągłe", czyli jak dochodzi do przykurczu mięśni piersiowych

Osoby pracujące przy komputerze, często pochylają się do przodu i robią tzw. okrągłe plecy. Wtedy mięśnie klatki piersiowej się przykurczają, a w konsekwencji zmniejsza się pojemność oddechowa płuc. To prosty przepis na bóle głowy. Ma to również negatywny wpływ na układ trawienny i może powodować problemy z wypróżnianiem.

Wprowadzenie "aktywnej pracy"

Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, na przykład biurka, przy których można wykonywać pracę na stojąco. Jeśli w Twoim biurze takich nowinek jeszcze nie ma, staraj się wykonywać zadania o różnym charakterze. Wypakuj artykuły biurowe, przejdź się na pocztę, prowadź szkolenie przemieszczając się wzdłuż ekranu. Twoje zdrowie podziękuje za każdą formę ruchu! Najgorsze, co można zrobić, to spędzić w jednej pozycji 8 godzin w ciągu doby lub więcej.

Moc aktywności fizycznej

Jeśli długotrwała praca siedząca Cię dotyczy, połącz ją koniecznie z aktywnością fizyczną w wolnym czasie. Poprawisz dzięki temu swoją postawę i wydolność organizmu. Warto jest przyłożyć się szczególnie do ćwiczeń rozciągających. Nie bez znaczenia jest również zdrowa dieta. W trakcie wykonywania pracy nie rezygnuj z przerwy! Jeśli pracujesz na siedząco, po pracy unikaj już długotrwałego siedzenia przed komputerem. Bardzo pomocne są również ćwiczenia z oddychaniem, które pomogą się zrelaksować i odpocząć psychicznie po pracy.

Podsumowując, każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikom ergonomiczne stanowisko pracy siedzącej, nie jest to przywilej, lecz obowiązek. Co ważne, pracownikom przysługują również krótkie przerwy, na każdą godzinę pracy przed komputerem - 5 minut. Siedzenie przez 8 godzin dziennie może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia i ma na pracownika ogromny wpływ. Pracę biurową można jednak "odczarować", wprowadzając w firmie na przykład wspólne ćwiczenia, lub zapewniając pracownikom w formie benefitów karnety na siłownię. Można również zachęcać do aktywności, poprzez propagowanie chodzenia - na przykład rozpocząć grę, w której pracownicy otrzymują nagrody za rekord wykonanych kroków. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć - dbać o odpowiednią pozycję przy siedzeniu, zanim przyjdą dolegliwości.

Firmy współpracujące

X