Defibrylator AED — jak używać?
08.11.2023
Aktualności, Pierwsza pomoc,
Defibrylator AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) jest urządzeniem, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór lub nieregularnym rytmem serca. Jednak aby skorzystać z tej cennej pomocy, ważne jest, aby wiedzieć, jak…
Pozycja boczna bezpieczna w BHP — dlaczego jest niezastąpiona?
08.11.2023
Aktualności, Pierwsza pomoc,
Pozycja boczna bezpieczna, znana również jako pozycja boczna ustalona, to nie tylko kluczowy element pierwszej pomocy, ale także niezastąpione narzędzie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). To prosta, ale skuteczna technika, która może zdecydowanie…
Pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa
29.01.2021
Aktualności, Pierwsza pomoc,
Udzielanie pierwszej pomocy w czasie pandemii niesie ze sobą ryzyko zakażenia się koronawirusem. W jaki sposób się zachować, aby zadbać o własne bezpieczeństwo? Jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy obawiamy się, że poszkodowany jest zakażony wirusem…
Webinar "Pierwsza pomoc w dobie zagrożenia COVID-19" - nagranie z wydarzenia
06.10.2020
Pierwsza pomoc, Videoblog,
Każdy z nas, kto jest świadkiem wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zgodnie z prawem ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Z obowiązku tego nie zwalnia nas zagrożenie COVID-19, choć z uwagi na obecną…
Postępowanie powypadkowe w zakładzie pracy
23.03.2020
Medycyna pracy, Pierwsza pomoc, Ryzyko zawodowe,
Za wypadek przy pracy uznawane jest każde zdarzenie przypadkowe i losowe, które nastąpiło w sposób nagły oraz było wywołane przyczyną zewnętrzną. Konsekwencją takiego zdarzenia jest uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć pracownika. Co ważne aby…
Apteczka w zakładzie pracy - co powinno się w niej znajdować?
10.02.2020
Obowiązki BHP pracodawcy, Pierwsza pomoc,
Każdy pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia zakładu pracy w apteczki pierwszej pomocy. Dodatkowo obowiązkiem pracodawcy jest również wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z art. 209 1 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do…
Defibrylatory – dlaczego coraz więcej firm się na nie decyduje?
24.05.2019
Aktualności, Pierwsza pomoc,
Defibrylatory AED to urządzenia automatyczne, które generują impulsy elektryczne. Mogą uratować ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, wspomagają akcję ratunkową u osoby nieprzytomnej, która nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo. Według statystyk w Polsce co roku dochodzi…
Wypadek w pracy, który może skutkować urazem kręgosłupa – jak prawidłowo udzielić pomocy w takiej sytuacji?
09.05.2019
BHP, Pierwsza pomoc, Ryzyko zawodowe,
Gdy podejrzewasz uraz kręgosłupa u poszkodowanego, czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy znacząco różnią się od tych, które należy wykonać podczas upadku, stłuczenia kości czy podobnego wypadku w pracy. Ranny z prawdopodobnie uszkodzonym kręgosłupem potrzebuje…
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem elektrycznym?
08.01.2019
Pierwsza pomoc,
Aktualizacja 28.07.2021 Pierwsza pomoc JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY W PRZYPADKU PORAŻENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM? Powszechne stosowanie elektroniki wiąże się z wieloma zagrożeniami. W dzisiejszych czasach nie potrafimy już funkcjonować bez energii elektrycznej, a porażenie prądem o różnym napięciu może zdarzyć się…
Pierwsza pomoc przy najczęstszych urazach kończyn
12.04.2018
Pierwsza pomoc,
Słaba kondycja fizyczna bądź najzwyklejsza chwila nieuwagi – to główne przyczyny skręceń, zwichnięć czy złamań. Poniżej omawiamy te urazy i podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy, gdy do nich dojdzie. Skręcenia O skręceniu mówimy, gdy mamy…
Wypadek przy pracy – postępowanie i procedury
29.01.2018
BHP, Pierwsza pomoc,
Wypadek przy pracy wpływa na sytuację prawną pracownika oraz pracodawcy. Gdy osoba zatrudniona doznaje uszczerbku na zdrowiu lub życiu podczas wykonywania obowiązków służbowych, zwierzchnik musi zadbać o przestrzeganie procedur mających na celu wyjaśnienie okoliczności i…
Zatrucia tlenkiem węgla groźne także w pracy
23.11.2017
BHP, Pierwsza pomoc,
Tlenek węgla uważany jest za cichego zabójcę. Czad jest najniebezpieczniejszy w sezonie grzewczym, gdy domy, a także zakłady pracy są ogrzewane za pomocą pieców opałowych oraz gazowych. Aby zapobiec zagrożeniu, jakie powoduje tlenek węgla, należy…