• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.

Defibrylatory – dlaczego coraz więcej firm się na nie decyduje?

24.05.2019

Defibrylatory AED to urządzenia automatyczne, które generują impulsy elektryczne. Mogą uratować ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, wspomagają akcję ratunkową u osoby nieprzytomnej, która nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo.

Według statystyk w Polsce co roku dochodzi do około 40 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Niestety, przeżywa je tylko 10% osób. Szybkie użycie defibrylatora zwiększa szanse na powodzenie akcji ratunkowej aż siedmiokrotnie!

Jakie są plusy AED?

W sytuacji, kiedy zagrożone jest ludzkie życie, odczuwamy ogromny stres, możemy wpaść w panikę i błędnie odkreślić stan poszkodowanego. AED „myśli za nas”. Po przyklejeniu elektrod do ciała nieprzytomnej osoby, urządzenie zbada jego puls. Na podstawie dokonanych obliczeń AED informuje nas, jakie będą kolejne kroki i przygotowuje nas do nich. W trakcie akcji ratunkowej usłyszymy komendy typu „proszę się odsunąć” „kontynuuj resuscytację”. Jesteśmy więc prowadzeni przez cały proces aż do przyjazdu karetki. Urządzenie pomaga zachować zimną krew i informuje, jakie działania podjąć, aby pomoc była najefektywniejsza.

AED to urządzenia proste w użyciu, bezpieczne dla osoby udzielającej pomocy oraz świadków zdarzenia.

Sprawdź jak radzić sobie podczas wypadku w pracy.

AED w dużych miastach

Coraz więcej defibrylatorów możemy znaleźć w punktach użytku publicznego - w urzędach, muzeach, szkołach. W Krakowie AED znajdziemy między innymi:

  • w Bazylice Mariackiej
  • na Dworcu Autobusowym
  • na Dworcu Kolejowym
  • na lotnisku Kraków-Balice
  • w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Są to tylko niektóre lokalizacje, obecnie na terenie miasta rozmieszczonych jest ponad 30 urządzeń.

Defibrylatory w prywatnych firmach

Jeśli chodzi o polskie prawo, nie jest w nim określone, że firmy mają obowiązek zaopatrzyć się w defibrylator. Normy europejskie mówią o tym, że AED powinno znajdować się w zakładzie pracy, w którym jest zatrudnionych więcej niż 100 osób. Przeciętna cena tego typu urządzenia to ok. 5 tysięcy złotych. Jest to więc wydatek, na który może znaleźć się miejsce w budżecie, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy a obsługa AED

W programie naszych szkoleń z pierwszej pomocy (https://www.bhp-center.com.pl/pierwsza-pomoc/ ) uwzględniliśmy obsługę AED. Ratownik razem z uczestnikami kursu ćwiczy na urządzeniu treningowym. Dlaczego jest to takie ważne?

Defibrylator to urządzenie proste w obsłudze, natomiast warto wiedzieć gdzie możemy go szukać, co wchodzi w skład pełnego zestawu, jak załączyć AED, jak nakleić elektrody. Wiedza ta pozwoli na podjęcie szybkich i sprawnych działań w razie wypadku. 

Firmy współpracujące