• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
1. Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.
2. Podczas szkoleń rozszerzamy tematykę szkolenia o informacje dotyczące pracy zdalnej i nowelizacji Kodeksu pracy.

Czy siedzenie skraca życie?

03.03.2021

czy-siedzenie-skraca-zycie
Rozwój nowoczesnych technologii i telekomunikacji sprawił, że możemy wykonywać naszą pracę, a także porozumiewać się ze współpracownikami i kontrahentami bez ruszania się z miejsca. Choć pozycja siedząca wydaje się nam naturalna, wcale taka nie jest. Ewolucja przystosowała człowieka do bycia w ruchu. Światowa organizacja zdrowia umieściła siedzący tryb życia na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, którym można było zapobiec. Czy wiesz, że siedząc, niszczysz swoje zdrowie? 

Siedzący tryb życia, a statystyki

Wydawać by się mogło, że pracownicy branż takich jak budownictwo czy przemysł ciężki są najbardziej narażeni na uszkodzenia układu mięśniowo-kostnego. Co ciekawe, pod względem dolegliwości pracownicy biurowi wyprzedzają ich jednak w statystykach. To właśnie osoby, które mają siedzący tryb pracy, cierpią na szereg problemów zdrowotnych. 

Statystycznie w postawie siedzącej spędzamy od 3 godzin (w przypadku rolników) do 15 godzin dziennie (w przypadku pracowników biurowych). Najwyższy wskaźnik braku aktywności fizycznej występuj w krajach o wysokim PKB. Dobrobyt nie idzie więc niestety w parze ze zdrowym stylem życia. 

Konsekwencje złej postawy

Bóle pleców, widoczne naczynka na nogach, czy rozwijacie się żylaki to tylko jedne ze skutków długotrwałego siedzenia. Brak aktywności fizycznej znacząco przyspiesza proces starzenia się naszego ciała. 

Do konsekwencji siedzącego trybu życia i przyjmowania złej postawy należą między innymi:

  • tzw. garbienie się, czyli zaokrąglone plecy
  • drętwienie i mrowienie rąk oraz szyi
  • bóle głowy i szyi
  • bóle dolnego odcinka pleców
  • zespół cieśni nadgarstka

Co więcej, brak ruchu może prowadzić do stanów przedcukrzycowych i cukrzycy, a także do wystąpienia objawów depresyjnych.

Podsumowując, spędzając większość doby w pozycji siedzącej, narażamy się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a także statystycznie przyczyniamy się do skrócenia naszego życia. 

Potrzebujemy działań, które zwiększą świadomość społeczną. BHP-owcy mogą również odegrać ważną rolę w tym procesie – poprzez  edukowanie pracowników na temat ergonomii pracy.

 

Źródła: 
Jak zadbać o kondycję fizyczną w pracy umysłowej? - Materiały informacyjne CIOP-PIB
Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu - Glen Cordoza, Kelly Starrett, wyd. Galaktyka, 2019

 

Firmy współpracujące

X