• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.

Smog - również problem pracowników

24.03.2017

Smog

Zła jakość powietrza, smog i pył w Polsce to problem, który został dość mocno nagłośniony w prasie i mediach. Nie należy go lekceważyć, ponieważ jest on niebezpieczny, zwłaszcza dla osób pracujących na zewnątrz. Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie problemu zanieczyszczenia powietrza, jako zagrożenia w miejscu pracy.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce zaczyna stanowić powszechne zjawisko. Dlatego ważne jest, aby uświadomić zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, że w takich warunkach praca w terenie, czyli na otwartym powietrzu, niesie ze sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza dla zdrowia zatrudnionego.

Cząstki zawarte w smogu ograniczają obronne funkcje dróg oddechowych, przyczyniając się do zwiększonej skłonności na infekcje. Dodatkowo zanieczyszczone powietrze powoduje upośledzenie wymiany gazowej w płucach, zwiększając obciążenie serca i podnosi ryzyko wystąpienia alergii.

Smog i jego zagrożenia

Smog, czyli występujące w zanieczyszczonym powietrzu cząsteczki stałe w postaci pyłku, stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Podczas oddychania wspomniane cząsteczki przedostają się do organizmu i mogą prowadzić do problemów z układem oddechowym, skutkować niewydolnością krążenia oraz chorobami układu nerwowego. Za najbardziej niebezpieczną uważana jest tzw. frakcja respirabilna - to zakres cząsteczek, który przedostaje się bezpośrednio do pęcherzyków płucnych. Oprócz tych frakcji, występują także inne pyły wdychane, które po przedostaniu się do dróg oddechowych człowieka, mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych.

Środki zapobiegawcze - obowiązek pracodawcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązkiem pracodawcy jest identyfikacja ryzyka i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi.

Na podstawie oceny ryzyka oraz wyników badań, pracodawca powinien wskazać rozwiązania środków ochrony indywidualnej, uwzględniając wykryte zagrożenie. Pracownicy wykonujący prace na otwarty powietrzu w ocenie ryzyka zawodowego są narażeni na zagrożenie, jakim jest smog. W związku z tym, pracodawcy powinni zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, np. maski, półmaski ochronne.

Mogą to być:

  • maski jednorazowe,
  • półmaski filtrujące
  • półmaski z elementami czyszczącymi.

Tego typu środki ochronne, co prawda nie zapewniają całkowitego odcięcia się od zanieczyszczeń, jednak w znacznym stopniu redukują groźne pyłki przedostające się do układu oddechowego człowieka.

Aby półmaski lub maski spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dopasowane do twarzy użytkownika. Tylko w ten sposób zapewnimy pełną ochronę pracownikowi, ponieważ wtedy włóknina filtracyjna będzie mogła wychwycić maksymalną ilość szkodliwych cząsteczek. Właściwie dobrana maska antysmogowa powinna zapewnić pracownikowi odpowiedni komfort oddychania.

W trakcie dużego nasilenia smogu wskazane jest zwolnienie tempa prac realizowanych na zewnątrz, aby jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na powietrze, które wzrasta podczas wysiłku. W czasie intensywnej pracy może dochodzić do rozluźnienia maski i przedostawania się zanieczyszczonego powietrza do układu oddechowego. Na to również należy zwrócić uwagę.

Niestety, smog stał się częścią naszej rzeczywistości i to również musi uwzględniać pracodawca, wysyłając swoich pracowników do pracy w terenie.

Dowiedz się więcej o innych chorobach zawodowych które mogą się pojawić: https://www.bhp-center.com.pl/choroby-zawodowe-jak-je-rozpoznac/

Firmy współpracujące