• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
1. Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.
2. Podczas szkoleń rozszerzamy tematykę szkolenia o informacje dotyczące pracy zdalnej i nowelizacji Kodeksu pracy.

Biuro - najbezpieczniejsze miejsce do pracy?

22.09.2016

bhp-biuro

Wielu z nas uważa, że najbezpieczniejszym miejscem do pracy jest biuro. Często porównujemy je do prac na wysokościach lub w laboratoriach chemicznych. Jest w tym sporo racji, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, że pracując w biurze, możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

Rozporządzenia z BHP dla firm obejmują również przepisy przeznaczone stricte dla biurowców. Na szczęście jest ich o wiele mniej niż na przykład w przypadku wyżej wspomnianych prac na wysokościach. Pracownikom administracyjno-biurowym można w bardzo łatwy sposób zapewnić bezpieczne warunki pracy. Wystarczy odpowiednio zaadoptować pomieszczenie, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie, a także wprowadzić dobry regulamin, który narzuci dodatkowe zasady bezpieczeństwa.

Wewnętrzny regulamin, który wpływa na bezpieczeństwo pracy

Większość korporacji posiada doskonale dopracowane wewnętrzne regulaminy, na których można się wzorować. Bardzo często znajdują się w nich dość szczegółowe zapisy, które określają sposób zachowania i pracy pracowników. Bardzo popularny jest przepis, który zabrania spożywania pokarmów i napojów przy stanowisku pracy (przy komputerze), ponieważ mogłoby to doprowadzić do zalania urządzenia, wywołania spięcia, a nawet pożaru.

Niektóre firmy wyznaczają oddzielny pokój jadalniany, a na salę pracy pozwalają wnosić napoje tylko w zamkniętych butelkach. Innym przykładem ważnego zapisu w regulaminie jest zobowiązywanie pracowników do odejścia od komputera co godzinę pracy, na przynajmniej 5 minut – wynika to z rozporządzenia dotyczącego pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozprostowanie kości pozwala zachować zdrowie, odpowiednią postawę, a także większą wydajność w pracy. Podobne przepisy można by długo wymieniać. Może również w Waszej firmie znajdują się takie, które są dla Was wyjątkowo wartościowe? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Firmy współpracujące

X