• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
1. Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.
2. Podczas szkoleń rozszerzamy tematykę szkolenia o informacje dotyczące pracy zdalnej i nowelizacji Kodeksu pracy.

Będziemy dłużej czekać na zasiłek chorobowy. Propozycje zmian w zwolnieniach lekarskich w 2020 roku

01.12.2019

Rząd chce walczyć z wyłudzeniami świadczeń ZUS poprzez zmiany w związku
z pozyskaniem zasiłku chorobowego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego. Co może się zmienić w 2020 roku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jak długo trzeba czekać na zasiłek chorobowy? Stan zastały

Ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego w dwóch przypadkach. Jeśli jest ubezpieczony obowiązkowo oraz dobrowolnie. W pierwszym przypadku na świadczenie należy czekać 30 dni (liczy się czas nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego), w drugim już 90 dni. To, czy otrzymasz zasiłek chorobowy, czy też nie, zależy od długości nieprzerwanego okresu, w którym pozostajesz ubezpieczony.

Jak obecnie oblicza się okres zasiłkowy?

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy, w których stwierdza się niezdolność do pracy. Nawet w przypadku, kiedy wróciłeś do pracy po chorobie, jednak po upływie pewnego czasu znów musiałeś udać się na zwolnienie chorobowe.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które ubiegają się o zasiłek opiekuńczy oraz macierzyński. Obecnie do pozyskania świadczenia nie jest potrzebne obowiązkowe ubezpieczenie trwające 30 dni.

Jak mogą wyglądać zmiany w 2020 roku?

Jak kształtują się zmiany w zwolnieniach lekarskich na 2020 rok? Przedstawiamy je poniżej w formie punktów.

  • Według nowych zasad okres wyczekiwania powinien zostać wydłużony zarówno dla osób ubezpieczonych obowiązkowo jak i ubezpieczonych dobrowolnie – dla pierwszych do 90 dni, dla drugich do 180 dni.
  • Rządzący chcą także zmienić metodę, według której oblicza się okres zasiłkowy. Przyczyna związana z odejściem na zwolnienie nie będzie już rozróżniana – każdy pracownik, niezależnie od choroby, będzie czekał 90 dni na możliwość pójścia na kolejny zasiłek.
  • Ministerstwo Finansów chce wprowadzić okres obowiązkowego ubezpieczenia (wyczekiwania) dla osób, które ubiegają się o zasiłek macierzyński oraz opiekuńczy. Do tej pory przepis nie obowiązywał w tych szczególnych przypadkach. Okres wyczekiwania miałby obowiązywać osoby ubezpieczone obowiązkowo oraz dobrowolnie – dla pierwszych byłyby to czas 90 dni, dla drugich – 180 dni.

Podsumowanie

Nie wiadomo jeszcze, czy zmiany wejdą w życie – a już na ich temat toczy się dyskusja w mediach. Informacje o kształcie powyższych postanowień podał, w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy, Leszek Skiba - Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Finansów. Nie było mowy jednak o konkretnych terminach, w których miałyby zacząć obowiązywać nowe przepisy.

Firmy współpracujące

X