Bezpieczeństwo w pracy z substancjami niebezpiecznymi
Ważne! Szkolenie odbędzie się przy zgłoszeniu minimum 5 osób.
Praca z substancjami CMR niesie za sobą ryzyko, ale szkolenie umożliwia jego kontrolowanie. Co zyskasz, uczestnicząc w szkoleniu?
– Bezpieczeństwo przede wszystkim – zrozumienie zagrożeń pomaga budować świadomą kulturę pracy.
– Zysk dla firmy – efektywne zarządzanie ryzykiem redukuje absencje i wspiera efektywność zespołów.
– Zgodność z regulacjami – uczestnicy szkolenia poznają i wdrażają wymogi prawne dotyczące substancji CMR.
– Ochrona zdrowia – znajomość zasad pracy z substancjami niebezpiecznymi poprawia bezpieczeństwo pracowników.
– Podniesienie kwalifikacji – umiejętności zdobyte na kursie są bardzo cenione w branży.
Szkolenie odbywa się w niewielkich grupach do 15 osób, co zapewnia komfort nauki i przestrzeń na pytania. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikaty imienne.
Program szkolenia:
1. Podstawy prawne – przedstawienie zmian prawnych na gruncie przepisów UE.
2. Podstawowe definicje: substancje i mieszaniny o działaniu rakotwórczym, mutagennym i reprotoksycznym.
3. Klasyfikacja CLP substancji/mieszanin rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych.
4. Karty charakterystyki – jakie informacje należy z nich pozyskać, aby spełnić wymagania przepisów w zakresie substancji rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych.
5. Praktyczne podejście do prowadzenia rejestru substancji rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych w firmie, który pozwali na łatwe kontrolowanie wprowadzanych zmian w przepisach prawnych.
6. Nowe obowiązki pracodawcy wynikające ze stosowania substancji/mieszanin o działaniu rakotwórczym, mutagennych i reprotoksycznym.
7. Zmiany w formularzu informacji przekazywanych organom kontrolnym (Załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy) – praktyczne wskazówki.
8. Odpowiedzialność karna i wykroczeniowa, w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących bezpiecznej pracy z chemikaliami.
9. Pytania i odpowiedzi.
Szkolenie poprowadzi Główny specjalista ds. BHP Magdalena Chrabąszcz – wieloletnia specjalistka w zakresie klasyfikacji i oznakowania substancji i mieszanin chemicznych. Ekspert w dziedzinie pracy z czynnikami chemicznymi i prowadzenia rejestrów wspomagających pracodawcę w zakresie nadzoru nad chemikaliami stosowanych na stanowiskach pracy. Posiada wykształcenie chemiczne.
Opinie o naszej firmie