BHP Gdańsk https://www.bhp-center.com.pl/gdansk Kolejna witryna sieci „BHP Center” Thu, 16 Aug 2018 20:42:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.11 Witaj, świecie! https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/08/16/witaj-swiecie/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/08/16/witaj-swiecie/#comments Thu, 16 Aug 2018 20:42:59 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/?p=1 Witaj na witrynie BHP Center. To twój pierwszy wpis. Edytuj lub usuń go, a następnie rozpocznij blogowanie!

The post Witaj, świecie! first appeared on BHP Gdańsk.

]]>

Witaj na witrynie BHP Center. To twój pierwszy wpis. Edytuj lub usuń go, a następnie rozpocznij blogowanie!

The post Witaj, świecie! first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/08/16/witaj-swiecie/feed/ 1
Powstanie Europejski Urząd Pracy? https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/czy-powstanie-europejski-urzad-pracy/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/czy-powstanie-europejski-urzad-pracy/#respond Thu, 26 Jul 2018 11:14:17 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=6227 5 / 5 ( 1 vote ) Komisja Europejska od kilku miesięcy forsuje projekt powstania Europejskiego Urzędu Pracy, który miałby rozpocząć swą działalność w 2019 roku. Głównym celem instytucji ma być ochrona pracowników mobilnych. Projekt wywołuje w naszym kraju sporo kontrowersji – o szczegółach piszemy w poniższym artykule. Ochrona pracowników mobilnych – czyli kogo? Pracownik […]

The post Powstanie Europejski Urząd Pracy? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 1 vote )

europejski urząd pracy
Komisja Europejska od kilku miesięcy forsuje projekt powstania Europejskiego Urzędu Pracy, który miałby rozpocząć swą działalność w 2019 roku. Głównym celem instytucji ma być ochrona pracowników mobilnych. Projekt wywołuje w naszym kraju sporo kontrowersji – o szczegółach piszemy w poniższym artykule.

Ochrona pracowników mobilnych – czyli kogo?

Pracownik mobilny to pracownik, który przemieszcza się po określonym obszarze w celu wykonywania pracy. Mogą być to więc osoby udające się w podróże służbowe, a także emigranci zarobkowi, o których przede wszystkim chodzi Komisji Europejskiej. Unia przekonuje, że nowy urząd jest potrzebny, gdyż to właśnie prawa pracowników mobilnych są najczęściej łamane. Są też oni szczególnie narażeni na nadużycia, a przedsiębiorstwa, w których działają na niesprawiedliwych i niezgodnych z przepisami zasadach.

Rola Europejskiego Urzędu Pracy

Wśród oficjalnych zadań Europejskiego Urzędu Pracy znajdują się:

  • Ułatwienie dostępu pracownikom i pracodawcom do informacji na temat ich praw i obowiązków, a także możliwościach przygotowania zawodowego, rekrutacjach i szkoleniach,
  • Wspieranie współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej we wdrażaniu i przestrzeganiu istotnych unijnych praw dotyczących sytuacji granicznej, a także przeprowadzanie wspólnych inspekcji,
  • Mediacja w sporach transgranicznych pomiędzy państwami członkowskimi.

Co na to polski rząd?

We wstępie pisaliśmy o tym, że projekt powstania Europejskiego Urzędu Pracy nie spotkał się ze zbyt przychylnym przyjęciem. Rzeczywiście polski rząd sceptycznie podchodzi do tego pomysłu – obawia się on, że instytucja przyczyni się do dyskryminacji polskich firm i pracowników. Największe wątpliwości wzbudza fakt, że Urząd będzie mógł wszczynać i koordynować inspekcje w krajach członkowskich, w odpowiedzi na inicjatywę chociażby jednego z nich. Oczywiście każdy kraj miałby prawo nie wyrazić zgody na kontrolę, z zachowaniem odpowiedniego wyprzedzenia. Trudno jednak powiedzieć, jak wpłynęłoby to na wizerunek danego państwa.

Nie chcemy, by się to przerodziło w instytucję, która ma koordynować tylko państwa środkowoeuropejskie. Mamy obawy, czy to nie będzie kolejny instrument, wykorzystywany przeciwko naszym pracodawcom czy naszym pracownikom – twierdzi Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obawy polityka podziela także rząd Węgier.

Czy projekt wejdzie w życie i jakie będzie miał skutki – czas pokaże. Na razie wiadomo, że we wrześniu jego rozpatrywaniem ma się zająć Europarlament.

The post Powstanie Europejski Urząd Pracy? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/czy-powstanie-europejski-urzad-pracy/feed/ 0
Kariera w służbie BHP – co musisz wiedzieć? https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/kariera-w-sluzbie-bhp/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/kariera-w-sluzbie-bhp/#respond Thu, 26 Jul 2018 10:46:05 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=6211 5 / 5 ( 1 vote ) Obowiązki, uprawnienia i zakres działania służby bhp reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704). Osoby poważnie zainteresowane karierą w tej branży zachęcamy do uważnego zapoznania się z jego treścią. My w poniższym artykule […]

The post Kariera w służbie BHP – co musisz wiedzieć? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 1 vote )

kariera w bhp
Obowiązki, uprawnienia i zakres działania służby bhp reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704). Osoby poważnie zainteresowane karierą w tej branży zachęcamy do uważnego zapoznania się z jego treścią. My w poniższym artykule staramy się w skrócie przybliżyć sylwetkę idealnego specjalisty do spraw bhp. Podpowiadamy także, jakie perspektywy i możliwości rozwoju czekają na osoby decydujące się na podjęcie pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Jakie wymagania musi spełniać pracownik służby bhp?

Odpowiadając na powyższe pytanie, należy oczywiście zacząć od edukacji. Doskonała znajomość zagadnień bhp to absolutna podstawa! Do pracy na stanowiskach związanych z bhp wymagane jest wyższe lub podyplomowe wykształcenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Do pełnienia niektórych funkcji wystarczy jedynie tytuł technika, ale wspinanie się po szczeblach kariery jest wtedy znacznie trudniejsze.

Jeśli potencjalny pracownik ma prowadzić szkolenia, mile widziane są umiejętności oratorskie. Oczywiście w cenie są również takie cechy jak rzetelność, odpowiedzialność, samodzielność i punktualność. Czasem bardzo przydatne okazuje się także prawo jazdy kategorii B. Oczywiście często wymagań jest znacznie więcej – zależą one od konkretnego stanowiska i firmy.

Szczeble kariery w bhp

1. Inspektor ds. bhp – pierwszy stopień wtajemniczenia w służbie bhp. Aby zacząć pracę na tym stanowisku, trzeba posiadać co najmniej tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. Starszy inspektor ds. bhp – na tę pozycję można aplikować, jeśli można pochwalić się trzyletnim stażem pracy na stanowisku inspektora oraz tytułem technika bhp albo wyższym (ewentualnie podyplomowym) wykształceniem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

3. Specjalista ds. bhp – do podjęcia pracy na tym stanowisku wymagane jest kierunkowe wyższe lub podyplomowe wykształcenie i roczny staż pracy w służbie bhp.

4. Starszy specjalista ds. bhp – wymagania co do wykształcenia pozostają takie same jak powyżej, zwiększa się natomiast oczekiwany staż pracy – musi on wynosić minimum 3 lata.

5. Główny specjalista ds. bhp – wykształcenie jak w przypadku specjalisty, a wymagany staż pracy w służbie bhp – 5 lat.

Kariera w bhp – to się opłaca!

Zapotrzebowanie na specjalistów bhp cały czas rośnie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zatrudnienie osoby zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy lub stała współpraca z firmą świadczącą tego typu usługi jest po prostu opłacalne. Fachowiec ds. bhp pomaga stworzyć bezpieczne środowisko pracy, redukując przy tym koszty związane z wypłatą odszkodowań i ubezpieczeń.

Wpływa to bezpośrednio na wizerunek firmy – bardziej przyjazne miejsce pracy przyciąga potencjalnych pracowników i wzmacnia pozycję dobrego pracodawcy. Oczywiście starania fachowców do spraw bhp są doceniane i odpowiednio nagradzane – mogą liczyć oni na atrakcyjne pensje, adekwatne do ich doświadczenia i umiejętności.

Sprawdź oferty pracy w naszej firmie!

The post Kariera w służbie BHP – co musisz wiedzieć? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/26/kariera-w-sluzbie-bhp/feed/ 0
Klimatyzacja w miejscu pracy – włączać czy nie włączać? https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/18/klimatyzacja-w-miejscu-pracy-wlaczac-czy-nie-wlaczac/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/18/klimatyzacja-w-miejscu-pracy-wlaczac-czy-nie-wlaczac/#respond Wed, 18 Jul 2018 10:46:41 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=6220 5 / 5 ( 1 vote ) Wraz z nadejściem lata, w większości biur włączana jest ona – klimatyzacja. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej pracy podczas upałów, a niektórzy narzekają na chłód i okrywają się swetrami. Jak powinien się zachować w tej sytuacji pracodawca? Zgodnie z przepisami bhp musi zapewnić on pracownikom odpowiednią temperaturę […]

The post Klimatyzacja w miejscu pracy – włączać czy nie włączać? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 1 vote )

klimatyzacja w pracy

Wraz z nadejściem lata, w większości biur włączana jest ona – klimatyzacja. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej pracy podczas upałów, a niektórzy narzekają na chłód i okrywają się swetrami. Jak powinien się zachować w tej sytuacji pracodawca? Zgodnie z przepisami bhp musi zapewnić on pracownikom odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Czy oznacza to konieczność korzystania z klimatyzacji? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Odpowiednia temperatura – czyli jaka?

Warunki panujące w miejscu pracy mają bezpośredni wpływ na wydajność pracowników. Przepisy (zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 roku) wyraźnie określają wysokość temperatury minimalnej, która ma wynosić 14 stopni w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę fizyczną i 18 stopni w pomieszczeniach biurowych. 30 stopni to z kolei wartość maksymalnej temperatury powietrza, jaka może panować w miejscu pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o temperaturze w miejscu pracy.

Klimatyzacja a przepisy bhp

Klimatyzacja w miejscu pracy powinna pojawić się nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim na komfort pracowników. Przed przystąpieniem do jej instalacji, pracodawca musi pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które reguluje wspomniane w powyższym akapicie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Pozwolimy sobie zacytować jego fragment:

  • Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia.
  • Klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Nie dotyczy to wentylacji awaryjnej.
  • Strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Czy klimatyzacja ma szkodliwy wpływ na zdrowie?

Klimatyzacja może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie – jeśli klimatyzator jest zanieczyszczony, ustawiony w złym miejscu lub na zbyt niską temperaturę. Przestrzeganie zasad, które wyszczególniliśmy powyżej, wyeliminuje takie ryzyko. Nie można jednak zaprzeczyć, że klimatyzacja przyczynia się do przesuszania powietrza – właśnie to jest przyczyną bólów gardła i przeziębień, na które uskarżają się jej przeciwnicy.

Na szczęście można łatwo temu zaradzić – wystarczy umieścić w miejscu pracy nawilżacz powietrza i doradzić swoim pracownikom, aby często zwilżali gardła, popijając wodę.

O udostępnianiu przez pracodawców napojów pisaliśmy w tym artykule – Bezpieczne warunki pracy – napoje.

The post Klimatyzacja w miejscu pracy – włączać czy nie włączać? first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/18/klimatyzacja-w-miejscu-pracy-wlaczac-czy-nie-wlaczac/feed/ 0
Ogłoszono konkurs dla przedsiębiorców poprawiających warunki pracy https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/16/ogloszono-konkurs-dla-przedsiebiorcow-poprawiajacych-warunki-pracy/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/16/ogloszono-konkurs-dla-przedsiebiorcow-poprawiajacych-warunki-pracy/#respond Mon, 16 Jul 2018 11:16:05 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=6232 5 / 5 ( 1 vote ) Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców na dofinansowanie projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowania niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. Minimalna wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych, a maksymalna – aż 500 tysięcy złotych. Wartość dofinansowania jest zależna […]

The post Ogłoszono konkurs dla przedsiębiorców poprawiających warunki pracy first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 1 vote )

przedsiębiorca konkurs bhp
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców na dofinansowanie projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowania niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. Minimalna wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych, a maksymalna – aż 500 tysięcy złotych. Wartość dofinansowania jest zależna od rodzaju przedsiębiorstwa. Wnioski można składać już od 16 lipca.

Jakie działania podlegają dofinansowaniu?

ZUS finansuje projekty o charakterze doradczym, inwestycyjnym i doradczo-inwestycyjnym. W konkursie będą brane pod uwagę działania dotyczące:

  • bezpieczeństwa instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
  • urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
  • oświetleniem miejsc i stanowisk pracy oraz ochrony przed promieniowaniem optycznym;
  • ochrony przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
  • urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze, urządzeń mechanicznej wentylacji powietrza;
  • sprzętu i urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy;
  • sprzętu i urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo- szkieletowego;
  • sprzętu i urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
  • środków ochrony indywidualnej.

Od czego zależy wysokość dofinansowania?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie przytoczymy słowa Bożeny Bielawskiej, rzecznika prasowego ZUS w województwie małopolskim:

Poziom dofinansowania zależy od wartości projektu oraz liczby zatrudnionych pracowników. Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają do 9 osób, mogą uzyskać nawet do 90 procent szacowanej wartości projektu. Firmy, zatrudniające od 10 do 49 osób, mogą liczyć na 80% takiego dofinansowania. Kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy dofinansowując najlepsze projekty wynosi 50 mln zł.

Kto może wziąć udział w konkursie i do kiedy należy składać wnioski?

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie aktywne przedsiębiorstwa pod warunkiem, że sumiennie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Nie mogą one zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatków.

Wnioski można składać od 16 lipca do 23 sierpnia 2018 roku. Po upływie tego terminu ZUS sprawdzi, czy złożona dokumentacja jest kompletna i poprawna. W późniejszym etapie merytoryczną oceną projektów zajmie się Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Szczegółowe informacje na temat wymogów formalnych i składania wniosków znajdziesz tutaj: http://bip.zus.pl/konkurs-dofinansowanie-dzialan-platnika-skladek-na-poprawe-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy.

Popieramy wszystkie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do udziału w konkursie!

The post Ogłoszono konkurs dla przedsiębiorców poprawiających warunki pracy first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/07/16/ogloszono-konkurs-dla-przedsiebiorcow-poprawiajacych-warunki-pracy/feed/ 0
Szkolenia BHP dla pracodawców https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/szkolenia-bhp-dla-pracodawcow/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/szkolenia-bhp-dla-pracodawcow/#respond Fri, 29 Jun 2018 09:57:55 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=5899 5 / 5 ( 3 votes ) O tym, że pracownicy muszą przechodzić przez okresowe kursy z zakresu BHP, wie każdy. A co z pracodawcami? Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane głosi artykuł 2373 § […]

The post Szkolenia BHP dla pracodawców first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 3 votes )

szkolenia bhp pracodawcy
O tym, że pracownicy muszą przechodzić przez okresowe kursy z zakresu BHP, wie każdy. A co z pracodawcami? Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane głosi artykuł 2373 § 21 kodeksu pracy. O tym, jak często pracodawca powinien odbywać kursy BHP i jaki powinien być ich zakres, piszemy w poniższym artykule.

Kim jest pracodawca?

Prawdopodobnie nikt nie miałby problemów ze stworzeniem definicji powyższego terminu. Dla formalności przytoczymy jednak tę, którą podaje kodeks pracy. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 kodeksu pracy). Zatrudniając pracodawca bierze odpowiedzialność za swoich podwładnych w miejscu pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas odświeżał i aktualizował on swoją wiedzę z zakresu BHP. Szkolenia BHP nie są obowiązkowe jedynie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Rodzaje szkoleń BHP dla pracodawców

Istnieją dwa rodzaje obowiązkowych szkoleń BHP dla pracodawców. Pierwsze z nich, zgodnie z prawem ustanowionym przez kodeks pracy, muszą odbyć wszyscy pracodawcy. W jego ramach omawia się ich obowiązki wynikające z zasad BHP, odpowiedzialność za naruszenia przepisów w tym zakresie, ochronę pracy kobiet w ciąży i karmiących piersią, ochronę młodocianych pracowników, profilaktyczną opiekę zdrowotną nad podwładnymi oraz organizację nadzoru i kontroli warunków pracy.

Drugi rodzaj szkolenia dotyczy osób, które poza stanowiskiem kierowniczym pełnią jeszcze funkcję służby BHP w danym zakładzie. Szkolenie obejmuje: identyfikację i analizę zagrożeń zawodowych oraz ocenę związanego z nimi ryzyka, prowadzenie kontroli i oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, organizację przedsięwzięć mających na celu zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, metody eliminowania lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych, ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych oraz określanie niezbędnych działań profilaktycznych, metod i organizacji szkolenia w dziedzinie BHP, popularyzację zasad BHP.

Jak często pracodawca powinien odbywać szkolenie BHP?

Obowiązek odbycia pierwszego szkolenia pojawia się, gdy pracodawca zyskuje swój status, czyli gdy ktoś zatrudnia pierwszego pracownika lub obejmuje stanowisko związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ważność szkolenia bhp dla pracodawcy i osób na stanowiskach kierowniczych wynosi 5 lat. Po upłynięciu tego czasu kurs należy bezwzględnie powtórzyć. Oprócz tego pracodawca ma obowiązek pamiętać o regularnym wysyłaniu na szkolenia BHP swoich pracowników.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń dla pracodawców!

The post Szkolenia BHP dla pracodawców first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/szkolenia-bhp-dla-pracodawcow/feed/ 0
Wypadki przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-kwartale-2018-roku/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-kwartale-2018-roku/#respond Fri, 29 Jun 2018 09:02:32 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=5886 5 / 5 ( 2 votes ) Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła 15900 osób. To o 5,4% mniej niż w roku ubiegłym. Wskaźnik wypadkowości, czyli liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących osób, również okazał się niższy. W pierwszym kwartale 2017 roku wynosił on 1,33, a 2018 – 1,21. […]

The post Wypadki przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 2 votes )

wypadek-przy-pracy
Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła 15900 osób. To o 5,4% mniej niż w roku ubiegłym. Wskaźnik wypadkowości, czyli liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących osób, również okazał się niższy. W pierwszym kwartale 2017 roku wynosił on 1,33, a 2018 – 1,21.

Zmalała liczba wypadków z ciężkimi obrażeniami oraz śmiertelnych

Przypomnijmy – wypadkom przy pracy uległo 15900 osób, z czego 15769 poszkodowanych odniosło jedynie lekkie obrażenia, co daje wynik o 5,3 % mniejszy niż w zeszłym roku. 99 osób (o 10 % mniej niż w pierwszym kwartale 2017 roku) uległo wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała. Śmierć na skutek wypadku przy pracy poniosły 32 osoby. W porównaniu z zeszłym rokiem współczynnik ten zmniejszył się o 31,9%.

Najbardziej i najmniej wypadkowe branże

Istnieją oczywiście branże, w których ryzyko występowania wypadków przy pracy jest większe, i analogicznie takie, w których jest ono niewielkie.
Według najnowszego raportu wypadki najczęściej zdarzają się w następujących sekcjach PKD:

  • Górnictwie i wydobywaniu,
  • Dostawie wody i gospodarowaniu ściekami,
  • Opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Z kolei najrzadziej w:

  • Działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej,
  • Pozostałej działalności usługowej,
  • Informacji i komunikacji.

Przyczyny wypadków przy pracy

Najczęstszą przyczyną wypadku przy pracy wciąż pozostaje nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Stanowi ono aż 61,5 % przyczyn wszystkich wypadków, które miały miejsce w pierwszym kwartale 2018 roku. Na drugim miejscu znajduje się nieprawidłowy stan czynnika materialnego (8,3% wszystkich wypadków), trzecie miejsce zajmuje niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika (7,1%).

Inne przyczyny to na przykład brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (6,8%) oraz niewłaściwa organizacja stanowiska pracy (5,1%).

Wśród wydarzeń najczęściej powodujących urazy wymienia się: zderzenie z nieruchomym obiektem (33,2% wszystkich wypadków), zderzenie z obiektem w ruchu (20,7%), kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim lub chropowatym (18,2%), a także obciążenie fizyczne lub psychiczne (14,5%).

Podsumowanie

Chcemy zaznaczyć, że opisywanych w tym artykule statystyk nie należy interpretować jako optymistyczne. To prawda, że ilość wypadków przy pracy się zmniejszyła, ale nie zmienia to faktu, że wciąż się one zdarzają, co pozostaje bardzo smutną wiadomością. Pamiętajmy, że regularne szkolenia BHP oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny w miejscach pracy, może realnie wpłynąć na jeszcze większe zmniejszenie ich liczby.

Źródło: http://stat.gov.pl/

The post Wypadki przy pracy w pierwszym kwartale 2018 roku first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/29/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-kwartale-2018-roku/feed/ 0
Ochrona słuchu w miejscu pracy https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/21/ochrona-sluchu-w-miejscu-pracy/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/21/ochrona-sluchu-w-miejscu-pracy/#respond Thu, 21 Jun 2018 09:29:13 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=5894 5 / 5 ( 1 vote ) Praca w hałasie to codzienność przedstawicieli wielu branż. Aby nie odcisnęła ona piętna na ich zdrowiu, pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią ochronę ich słuchu. O tym, na czym ona polega, piszemy w poniższym artykule. Praca w hałasie Pod pojęciem hałasu rozumiemy wszelkie niepożądane, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki, oddziałujące […]

The post Ochrona słuchu w miejscu pracy first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 1 vote )

ochrona-sluchu-praca
Praca w hałasie to codzienność przedstawicieli wielu branż. Aby nie odcisnęła ona piętna na ich zdrowiu, pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią ochronę ich słuchu. O tym, na czym ona polega, piszemy w poniższym artykule.

Praca w hałasie

Pod pojęciem hałasu rozumiemy wszelkie niepożądane, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki, oddziałujące na narząd słuchu, a co za tym idzie – zdrowie człowieka. Praca w nadmiernym hałasie może przyczynić się nie tylko do uszkodzenia narządu słuchu, ale także występowania bólów głowy, nerwic, wzmożonej pobudliwości, osłabionego czasu reakcji, nadciśnienia tętniczego oraz chorób wzroku.

Na szczęście zgodnie z piątym rozdziałem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i ochrony pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas.

Podział hałasu ze względu na szkodliwość dla zdrowia

Hałas klasyfikuje się w oparciu o jego natężenie wyrażane w decybelach (dB).

Podział prezentuje się następująco:

  • Poniżej 35 dB. Taki poziom hałasu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, choć może irytować i utrudniać pracę w skupieniu.
  • Od 35 do 75 dB. Hałas o takim natężeniu negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i potęguje uczucie zmęczenia.
  • Od 75 do 85 dB. Taki poziom wpływa na wyraźne zmniejszenie wydajności pracy, może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu.
  • Od 85 do 130 dB. To natężenie, które w znacznym stopniu uszkadza narząd słuchu i może prowadzić do rozwoju schorzeń innych układów (nerwowego, krwionośnego). Zrozumienie mowy jest w takim hałasie niemożliwe.
  • Powyżej 130 dB. Taki poziom hałasu wywołuje drgania różnych organów w ciele człowieka, prowadząc do ich poważnych uszkodzeń. Może wywoływać mdłości i zaburzenia błędnika.

Kiedy pracodawca ma obowiązek chronić słuch pracowników?

Pracodawca ma obowiązek nakazać pracownikom stosowanie indywidualnych środków ochrony słuchu, gdy natężenie hałasu wynosi 85 decybeli (i więcej). Gdy urządzenia pomiarowe wskazują poziom 80 dB, pracodawca jest zobowiązany udostępnić pracownikom środki ochrony, nie może jednak nakazać im ich używania. Przepisy te są regulowane ustawą Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne.

Środki ochrony słuchu

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez pracodawców środków ochrony słuchu należą nauszniki przeciwhałasowe. Są one zbudowane z dwóch czasz tłumiących, które obejmują małżowiny uszne i dobrze przylegają do głowy. Równie skuteczne są wkładki przeciwhałasowe, które umożliwiają szczelne zamknięcie kanału słuchowego. Oba rozwiązania efektywnie chronią przed hałasem i nie obniżają komfortu pracowników podczas wykonywania pracy.

The post Ochrona słuchu w miejscu pracy first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/21/ochrona-sluchu-w-miejscu-pracy/feed/ 0
W 2019 roku wzrośnie płaca minimalna https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/12/w-2019-roku-wzrosnie-placa-minimalna/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/12/w-2019-roku-wzrosnie-placa-minimalna/#respond Tue, 12 Jun 2018 08:19:41 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=5879 5 / 5 ( 2 votes ) W Polsce aż 1,47 miliona, czyli około 13% osób pracujących na pełny etat otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Obecnie (w 2018 roku) wynosi ono 2100 zł brutto, a w przypadku umowy zlecenia 13,70 zł brutto za godzinę pracy. W 2019 sytuacja ulegnie zmianie, na szczęście na korzyść pracowników. Najniższa krajowa […]

The post W 2019 roku wzrośnie płaca minimalna first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
5 / 5 ( 2 votes )

wynagrodzenie-2019
W Polsce aż 1,47 miliona, czyli około 13% osób pracujących na pełny etat otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Obecnie (w 2018 roku) wynosi ono 2100 zł brutto, a w przypadku umowy zlecenia 13,70 zł brutto za godzinę pracy. W 2019 sytuacja ulegnie zmianie, na szczęście na korzyść pracowników. Najniższa krajowa ma wynosić 2220 zł brutto, a stawka godzinowa 14,50 zł brutto. O tym, czym spowodowane są te zmiany i jak przedstawiają się statystyki, piszemy w poniższym artykule.

Skąd tak wysoka podwyżka?

Płaca minimalna od 2019 roku najprawdopodobniej wzrośnie aż o 120 zł. To duży wzrost w porównaniu do zeszłorocznych prognoz, które zakładały podwyższenie minimalnego wynagrodzenia o 50 złotych. Eksperci twierdzą, że różnice są związane z niedoszacowaniem inflacji w zeszłym roku.

Jakie skutki niesie ze sobą wzrost minimalnej pensji?

Oczywistym skutkiem podwyższenia tzw. najniższej krajowej jest podniesienie płac osób, którym przysługuje wynagrodzenie minimalne. Wzrosną także świadczenia oraz zobowiązania powiązane z jego wysokością. Mowa tu na przykład o wartości odprawy z tytułu zwolnień grupowych, która nie może przekraczać 15-krotności płacy minimalnej. W przypadku pensji wynoszącej 2220 zł brutto, taka odprawa będzie wynosić 33 255 zł brutto. Analogicznie wzrosną również dodatki za pracę w nocy, odszkodowania z tytułu mobbingu, dyskryminacji itd.

Płaca minimalna a średnie wynagrodzenie

Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi w naszym kraju 4 622, 84 zł brutto i stale rośnie – wzrost w ujęciu rocznym wynosi aż 6,2%. Nie umyka to uwadze przedstawicieli związków zawodowych, którzy wskazują na relację między średnim a najniższym wynagrodzeniem jako najważniejszy czynnik określania wysokości płacy minimalnej. Opowiadają się oni za tym, aby najniższa krajowa wynosiła minimum 50% średniego wynagrodzenia. Według prognoz w 2019 roku będzie ona stanowić 46,6% przeciętnej pensji. Proponowana podwyżka nie spełnia więc oczekiwań związkowców.

Stawki w poprzednich latach

Płaca minimalna z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Obecnie wynosi ona 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto. Dla porównania w 2017 roku osoby otrzymujące najniższe wynagrodzenie mogły liczyć na 2000 zł brutto, co w przeliczeniu daje około 1460 zł na rękę. Jeszcze 10 lat temu (w 2008 roku) najniższa krajowa wynosiła jedynie 1126 zł brutto, czyli około 845 złotych netto.

Największy wzrost na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia nastąpił między rokiem 2008 i 2009 oraz między 2016 a 2017, kiedy minimalne wynagrodzenie podwyższono aż o 150 zł brutto.

The post W 2019 roku wzrośnie płaca minimalna first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/06/12/w-2019-roku-wzrosnie-placa-minimalna/feed/ 0
Zasady zachowania podczas ewakuacji z budynku https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/05/30/zasady-zachowania-podczas-ewakuacji-z-budynku/ https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/05/30/zasady-zachowania-podczas-ewakuacji-z-budynku/#respond Wed, 30 May 2018 14:38:24 +0000 https://www.bhp-center.com.pl/?p=5699 4.7 / 5 ( 3 votes ) Ewakuacja to jeden ze środków ochrony zbiorowej, który ma na celu ratowanie ludzkiego życia. Poniżej informujemy, jak się podczas niej zachować i jakie kroki przedsięwziąć, gdy jest niemożliwa. Ewakuacja – czym właściwie jest i kiedy podejmuje się decyzję o jej przeprowadzeniu Ewakuacja jest to zorganizowane przemieszczenie ludzi (czasem […]

The post Zasady zachowania podczas ewakuacji z budynku first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
4.7 / 5 ( 3 votes )

zasady ewakuacji z budynku

Ewakuacja to jeden ze środków ochrony zbiorowej, który ma na celu ratowanie ludzkiego życia. Poniżej informujemy, jak się podczas niej zachować i jakie kroki przedsięwziąć, gdy jest niemożliwa.

Ewakuacja – czym właściwie jest i kiedy podejmuje się decyzję o jej przeprowadzeniu

Ewakuacja jest to zorganizowane przemieszczenie ludzi (czasem wraz z dobytkiem) z miejsca, w którym występuje zagrożenie na teren bezpieczny. Z ewakuacją z budynku najczęściej mamy do czynienia w przypadku zagrożenia pożarem lub atakiem bombowym, a z ewakuacją na szerszą skalę (np. z osiedla lub miasta), na przykład, gdy występuje zagrożenie powodzią lub wojną.
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu postępowania podczas ewakuacji, musimy podkreślić – w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone ludzkie życie, wszelkie mienie jest znacznie mniej ważne!

Zasady zachowania podczas ewakuacji z budynku w czasie pożaru

Podczas ewakuacji kluczową rolę odgrywa opanowanie i spokój. Należy poruszać się szybko, ale nie biegać ani wyprzedzać innych – takie postępowanie może tylko utrudnić bezpieczne opuszczenie budynku. Aby nie powstał niepotrzebny chaos, należy bezwzględnie podporządkować się osobie kierującej ewakuacją (najczęściej jest to kierownik danego miejsca pracy lub osoba przez niego wyznaczona). Ewakuację rozpoczyna się od miejsc, w których powstał pożar (czy też inne zagrożenie).

Gdy tylko usłyszysz alarm nawołujący do ewakuacji, upewnij się, że wieść o zagrożeniu dotarła do wszystkich. Następnie powinieneś udać się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Pamiętaj, że podczas pożaru zabronione jest korzystanie z wind! Mogą się one zapalić i zatrzymać, a ponadto rozprzestrzeniać ogień do innych części budynków. Powinieneś zatem korzystać ze schodów ewakuacyjnych. Pamiętaj o tym, aby poruszać się wzdłuż ścian – dzięki czemu nie stracisz orientacji. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniach silnie zadymionych, powinieneś przyjąć pochyloną pozycję i zabezpieczyć drogi oddechowe (najlepiej przy użyciu wilgotnego materiału). Po wyjściu z budynku należy udać się do wyznaczonego miejsca zbiórki i upewnić się, że każdy zdołał się wydostać na zewnątrz.

Co robić, gdy ewakuacja jest niemożliwa?

Niestety często w podczas pożaru zdarza się tak, że ewakuacja jest niemożliwa. Nie należy wtedy panikować, tylko wdrożyć kroki, które pozwolą na zminimalizowanie zagrożenia. Po pierwsze – zadzwoń do służb ratunkowych i podaj swoje dokładne położenie, co ułatwi im Twoje odnalezienie. Pamiętaj o tym, aby zamknąć drzwi, co ograniczy przedostawanie się dymu i rozprzestrzenianie się pożaru do pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Zamknięte drzwi należy uszczelnić, najlepiej przy pomocy mokrych materiałów. Następnie (koniecznie po uprzednim zamknięciu drzwi!) powinieneś otworzyć okno i oczekiwać na przyjazd ratowników.

The post Zasady zachowania podczas ewakuacji z budynku first appeared on BHP Gdańsk.

]]>
https://www.bhp-center.com.pl/gdansk/2018/05/30/zasady-zachowania-podczas-ewakuacji-z-budynku/feed/ 0